Europejska debata o wykorzystaniu danych z Sentinela przez administrację publiczną

 Sentinels 1Wczoraj, 28 czerwca, w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyło się wydarzenie podsumowujące wspólną inicjatywę Europejskiej Agencji Kosmicznej oraz sieci NEREUS, zrzeszającej europejskie regiony aktywnie wykorzystujące technologie satelitarne. Jej celem było przeanalizowanie potencjału danych z satelitów Sentinel oraz serwisów Programu Copernicus jako wsparcia dla administracji publicznej na szczeblu regionalnym oraz lokalnym w realizacji bieżących działań.

 

W trakcie spotkania przedstawiciele wybranych regionów sieci NEREUS zaprezentowali przykłady zastosowania ww. danych i serwisów w pracy jednostek administracji. Doświadczenia Mazowsza prezentowała Elżbieta Wołoszyńska-Wiśniewska z Centrum UNEP/GRID-Warszawa - ośrodka wskazanego przez Marszałka Woj. Mazowieckiego do pełnienia Regionalnego Punktu Kontaktowego ds. technologii satelitarnych.

 

Wydarzenie zostało zakończone debatą z udziałem przedstawicieli Parlamentu Europejskiego, Komitetu Regionów, Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. Rynku Wewnętrznego, Przemysłu, Przedsiębiorczości i MŚP oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej i sieci NEREUS. Dyskutowano na temat sposobów wsparcia organów administracji publicznej w Europie w jak najefektywniejszym wykorzystaniu danych satelitarnych, ze szczególnym naciskiem na satelity Sentinel. Zarysowano również ścieżki rozwoju sektora kosmicznego w najbliższych latach, skupiając się na potencjale usług i serwisów oferowanych w ramach Programu Copernicus.

 

Spotkanie było transmitowane online. Nagranie jest dostępne na stronach Europejskiej Agencji Kosmicznej: http://goo.gl/TBnlLI

Aktualności

11.01.2017

UNEP/GRID-Warszawa członkiem-założycielem EU Copernicus Academy Network

W połowie grudnia 2016 roku Komisja Europejska uruchomiła inicjatywę...
16.11.2016

Po raz 18. świętujemy GISday

Dziś Międzynarodowy Dzień Systemów Informacji Geograficznej. W tym roku...
29.09.2016

Wielki finał misji Rosetta

W najbliższy piątek, 30 września, swoją misję zakończy europejska sonda...

Sonda

W jakiej dziedzinie wykorzystujesz zdjęcia satelitarne?

Ochrona środowiska - 58,8%
Planowanie przestrzenne - 17,6%
Zarządzanie kryzysowe - 0%
Leśnictwo - 17,6%
Inna - 5,9%

Kontakt

Lider projektu

Centrum UNEP/GRID-Warszawa
Zakład Narodowej Fundacji
Ochrony Środowiska
ul. Sobieszyńska 8
00-764 Warszawa
tel. (22) 840 66 64
faks 22 851 62 01
www.gridw.pl


Kontakt w sprawie projektu

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Realizacja projektu Współpraca Projekt realizowany ze środków
UNEP/GRID-Warszawa       
IGiK                  

ESA