Narzędzia

Poniżej znajdą Państwo przykłady specjalistycznego oprogramowania, zarówno darmowego (open source), jak i komercyjnego. Umożliwia ono analizowanie materiału satelitarnego pod kątem pozyskiwania informacji o środowisku oraz łączenia wyników analiz z danymi z innych źródeł, w tym udostępnianymi w ramach infrastruktury informacji przestrzennej (IIP).

 

 

PROGRAMY DEDYKOWANE ANALIZOM ZOBRAZOWAŃ SATELITARNYCH

 

ilwis 3.7

Do pobrania 

 

ILWIS – pakiet oprogramowania GIS o szerokim zastosowaniu (głównie hydrologicznym) w analizach przestrzennych, teledetekcyjnych i bazujących na numerycznym modelu rzeźby terenu. Program obsługuje dane w wielu formatach, zarówno rastrowych, jak i wektorowych. Umożliwia także digitalizację, edycję, analizę, wizualizację (także w 3D) oraz tworzenie map. Aplikacja wykorzystana może być również, jako narzędzie do analizy obrazów satelitarnych. Program jest obecnie udostępniany na licencji GNU General Public License (kopiowanie oraz rozpowszechnianie bez ograniczeń).

 

 

saga logo

Do pobrania

 

 

SAGA GIS – darmowy program służący do przetwarzania i analizy danych rastrowych, ja również wektorowych i tabelarycznych. Dzięki interfejsom API (Application Programming Interface) i GUI (Graphical User Interface) jest intuicyjny w obsłudze. System działa w środowisku Windows i Linux.

 

 

beam

Do pobrania

 

 

 

BEAM - program open-source, służący do przeglądania, analizy i przetwarzania danych rastrowych. Pierwotnie był opracowany dla danych z satelity Envisat. Obecnie BEAM obsługuje także inne formaty danych rastrowych, takich jak GeoTIFF i NetCDF oraz dane z sensorów: MODIS, AVHRR, PRISM and CHRIS/Proba. Posiada strukturę wtyczkową. Program jest udostępniony na stronach Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Można z niego korzystać w środowiskach Windows, Linux, MacOS X i Unix.

 

 

multispec

Do pobrania

 

 

MULTISPEC - darmowy i zaawansowany program przeznaczony przede wszystkim do  analizy wielo- i hiperspektralnych zdjęć satelitarnych. MultiSpec pozwala dokonywać klasyfikacji (nienadzorowanej i nadzorowanej) oraz analiz zdjęć satelitarnych (zmian algorytmów klasyfikacyjnych, eksport warstw wynikowych). Program działa w środowisku Windows i Macintosh.

 

 

microdem

Do pobrania

MICRODEM - darmowy program do tworzenia, wizualizacji i analizy danych przestrzennych. Obsługuje on najpopularniejsze formaty danych rastrowych i wektorowych, np. JPG, GeoTIFF, Shp, Dxf. Posiada także możliwość pracy na numerycznych modelach terenu (m.in. SRTM, DTED, ASCI ARC GRID), wielospektralnych zdjęciach satelitarnych czy bazach danych. Program pozwala również na wyświetlanie punktów i wyznaczonych ścieżek w terenie przy użyciu odbiornika GPS.

Wiele przydatnych informacji na temat tego programu można znaleźć na stronie Pana Marka Kasprzaka: http://www.geom.uni.wroc.pl/kasprzak/mk_mdem.html

 

 

grass logo

Do pobrania

 

GRASS (Geographic Resources Analysis Support System) – kolejny, darmowy program GIS. Umożliwia on edytowanie i analizowanie danych geoprzestrzennych, generowanie map, modelowanie przestrzenne oraz wizualizacę. Program działa w środowiskach Unix, MS- Windows, MacOS X. Ma budowę modułową, co ułatwia jego rozwój.

 

 

fragstats logo

Do pobrania

FRAGSTATS – program przeznaczony do analizy przestrzennego wzorca krajobrazu w oparciu o mapy skategoryzowane, tzn. takie, na których występują znane klasy pikseli. Na podstawie danych ilustrujących strukturę krajobrazu można wnioskować o jego funkcjach i kierunkach zachodzących zmian. Program znalazł zastosowanie w wielu dziedzinach m.in. planowanie przestrzenne, zarządzanie środowiskiem przyrodniczym. Fragstats obsługuje wszystkie podstawowe typy plików rastrowych, a także specjalne formaty oprogramowania GIS jak np. ARC GRID, ERDAS, IDRISI czy SAGA GIS.

 

 

incsim logo

Do pobrania

 

INCSIM - darmowa aplikacja do obliczania wskaźników zróżnicowania krajobrazu.  Została opracowana w Centrum Badań Kosmicznych PAN przez Zespół Obserwacji Ziemi. Umożliwia ona automatyczną klasyfikację wybranego zdjęcia satelitarnego i wyliczenie wybranych wskaźników statystycznych (indykatorów). Na ich podstawie opracowywane są mapy prezentujące zróżnicowanie przestrzenne krajobrazu oraz zmiany w nim zachodzące. Ostatnia wersja programu incSIM umożliwia pracę ze zdjęciami w formacie GeoTIFF, m.in. wizualizację wczytanego zdjęcia oraz wyników analiz, określanie rozmiaru obszaru analiz oraz wybranie rodzaju wyliczanego indykatora.

 

 

PROGRAMY GIS

 

 

 300px-QGis Logo

Do pobrania 

 

QUANTUM GIS (QGIS) - najbardziej wszechstronny program open source GIS na rynku. Jest całkowicie darmowy, również do celów komercyjnych. Działa na wszystkich popularnych systemach operacyjnych takich jak MS Windows, Linux, Mac OS. QGIS pozwala na przeglądanie, wyświetlanie, edycję i tworzenie danych wektorowych, rastrowych oraz baz danych w różnych formatach. Posiada także możliwość wyświetlania warstw OGC: WMS i WFS. Struktura wtyczkowa programu pozwala na szybki rozwój oraz na przystosowywanie go do swoich potrzeb. Posiada możliwość integracji funkcji analitycznych z innego oprogramowania GIS (SAGA GIS, GRASS GIS).

 

 

ArcGIS 10 2 Logo2 ARCGIS - komercyjne oprogramowanie GIS. W wersji Desktop pakiet występuje w trzech licencjach: ArcInfo, ArcEditor i ArcView.

Rozwiązania desktopowe GIS to platforma do tworzenia, edytowania i analizowania informacji geograficznej. Program umożliwia przegląd danych mapowych oraz przeprowadzanie analiz przestrzennych. W zależności od potrzeb użytkownika, pakiet można wzbogacić o tzw. rozszerzenia czy aplikacje umożliwiające wykonywanie specyficznych zadań w zakresie analiz GIS i dziedzin pokrewnych. Dystrybutorem oprogramowania ArcGIS w Polsce jest ESRI Polska.

 

Aktualności

11.01.2017

UNEP/GRID-Warszawa członkiem-założycielem EU Copernicus Academy Network

W połowie grudnia 2016 roku Komisja Europejska uruchomiła inicjatywę...
16.11.2016

Po raz 18. świętujemy GISday

Dziś Międzynarodowy Dzień Systemów Informacji Geograficznej. W tym roku...
29.09.2016

Wielki finał misji Rosetta

W najbliższy piątek, 30 września, swoją misję zakończy europejska sonda...

Sonda

Która z misji satelitów Sentinel będzie przeznaczona do badania stanu atmosfery?

Sentinel - 1 - 0%
Sentinel - 2 - 0%
Sentinel - 3 - 66,7%
Sentinel - 4 - 33,3%

Kontakt

Lider projektu

Centrum UNEP/GRID-Warszawa
Zakład Narodowej Fundacji
Ochrony Środowiska
ul. Sobieszyńska 8
00-764 Warszawa
tel. (22) 840 66 64
faks 22 851 62 01
www.gridw.pl


Kontakt w sprawie projektu

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Realizacja projektu Współpraca Projekt realizowany ze środków
UNEP/GRID-Warszawa       
IGiK                  

ESA